Чому пам'ять починає «здавати»: когнітивні порушення в молодому віці та що з цим робити ?
Подія

Забули, де залишили ключі? Не запам’ятали імені нового колеги чи не можете пригадати в магазині, навіщо туди прийшли?

Якщо раніше ми сприймали це як нормальне явище серед бабусь і дідусів, то тепер з такою забудькуватістю все частіше стикаються молоді люди. Що ж відбувається? Чому щез овсмім  молоді люди забувають  про якісь елементарні речі, або не можуть сконцентруватися і деколи навіть швидко зорієнтуватися в звичному середовищі?

Чому ми стаємо забудькуватими?

Інколи здається, що всі навколо страждають на когнітивне "перевантаження". Наш мозок просто не встигає за шаленим ритмом життя, нескінченним потоком інформації, стресами та постійною необхідністю бути "онлайн". А ще смартфони, гаджети, нотифікації – усе це тільки погіршує ситуацію.

Разом з нашою лікаркою-психологом, КПТ, EMDR психотерапевткою Генрієттою Крохмаль, розберемося, які основні причини стоять за раптовими "провалами" в пам'яті та погіршенням когнітивних здібностей у молодих людей.

- Постійне стресове навантаження

Згадайте, скільки разів ви відчували напругу, або  постійний вир неспокійних думок в голові тільки за останній тиждень? Регулярні повітряні тривоги, відстутність відчуття базової безпеки, навчання, задачі на роботі, дедлайни, невизначеність – стрес стає постійним супутником в житті людини. Нейронні мережи не витримують такого перенавантаження  починають давати «сбій», виникають когнитивні помилки.

- Хронічний недосип – нова «норма»?

Темп життя великих міст, мегаполісів, овертаймінг на роботі, пробки на дорогах скорочує фактичну кількість сну сучасої працюючої людини до 5-6 годин. І багато хто переконує себе, що п'яти-шести годин сну цілком достатньо.  Але фізіологія  нашого мозку  вважає інакше) . Справа в тому, що тільки під час сну відбуваються дуже важливі процеси: мова йде про видалення небезпечних для нейронів бета-амілоїдів, фактично це прибирання нейротоксинів. Також під час глибокої фази сну переробляється отриманий досвід та цінна інформація відправляється в довгострокову пам'ять.

За нестачі сну мозок починає зазнавати інтоксикації від накопичення відрацьованих нейротоксинів, з'являється забудькуватість та зниження концентрації уваги.

- "Їмо на ходу" і "що попало"

Брак часу часто змушує нас харчуватися фаст-фудом і "перекусами на ходу". Але мозку потрібні поживні речовини, вітаміни та мінерали, щоб працювати на повну. Коли в раціоні бракує важливих для роботи мозку макро- і мікронутрієнтів, наприклад, протеїнів, омега-3 жирних кислот, вітамінів групи В, він починає працювати на мінімальних потужностях.

- Технології з'їдають нашу увагу

Чи зможете ви згадати момент, коли провели цілий день без телефона? Або бодай пару годин?

Ми стали заручниками соцмереж і нотифікацій, які буквально крадуть нашу увагу, змушуючи нашу увагу постійно перемикатися, тим самим розфокусовуючи її. Це знижує здатність до концентрації уваги на чомусь одному і можливість засвоювати інформацію.

Як поліпшити пам'ять і підвищити концентрацію уваги?

Хороша новина в тому, що з цим можна боротися. Звісно, миттєвого результату не буде, але прості звички та увага до свого здоров'я допоможуть покращити пам'ять і зосередженість.

1. Уповільніться

Якщо ви відчуваєте, що мозок "зависає", зробіть перерву. Навіть 5-10 хвилин відпочинку допоможе перезавантажитися. Плануйте розслаблення так само, як і робочі завдання – ваш мозок це оцінить. Принцип РОМОDОRO.

2. Налагодьте сон

Сон – ключовий ресурс для відновлення нашого організму. Намагайтеся лягати і прокидатися в один і той самий час, спати по 7-8 годин в провітреній прохолодній кімнаті, відкладати гаджети за годину перед сном. Якісний сон відновлює ефективність роботи мозку.

3. Вправи для тренування пам'яті

Мозок, як і тіло, любить тренування. Спеціальні вправи для тренування пам'яті, головоломки, настільні ігри або вивчення нових навичок допомагають зберігати когнітивні здібності в хорошій формі.

4. Корисне харчування для мозку

Надайте перевагу збалансованому харчуванню: крупам, нежирним рибі, м'ясу,горіхам, зелені, овочам і фруктам. Також важливо пити достатньо води – мозок на 80% складається з води, тому важливо не допускати зневоднення.

5. Дозуйте час у соцмережах і за екраном

Намагайтеся мінімізувати час, який ви проводите за гаджетами, особливо перед сном. Це допоможе мозку відпочити від безперервної стимуляції і зберегти здатність до глибокої концентрації.

6. Звертайте увагу на свій емоційний стан

Когнітивні порушення часто пов’язані з нашим емоційним станом. Якщо ви відчуваєте хронічну тривогу чи втому, варто обговорити це з фахівцем, наприклад, лікарем-психологом або психотерапевтом. Фахівець допоможе знайти джерело стресу і розробити план для його подолання.

 

Коли варто звернутися до лікаря?

Якщо ви помітили, що останнім часом забудькуватість і проблеми з концентрацією  уваги стали постійними в вашому житті, рекомендуємо не відкладайте візит до спеціаліста. У такому випадку варто звернутися до невролога або лікаря-психолога. Спеціаліст проведе необхідні обстеження, визначить можливі причини погіршення пам’яті та запропонує індивідуальний план для покращення стану.

Проблеми з пам’яттю та увагою у молодому віці  може свідчити про накопичене  стресове навантаження. Дайте мозку відпочинок, живіть більш усвідомлено та звертайтеся за допомогою у разі необхідності. Пам'ять і концентрація уваги — можливо відновити, якщо почати дбати про ментальне здоров'я.

Контакти
Ми у клініці MIRUM clinic докладаємо всіх зусиль, аби вам було затишно, комфортно, безпечно та ефективно.
Київ, вул. Віктора Некрасова, 1
Працюємо без вихідних, 24/7
+ 38 044 585 58 58